prelegenci 2024

Grzegorz Kulawik

Od 6 lat sommelier w restauracji Śląska Prohibicja.

Absolwent kursów WSET oraz Capstone California. Pasjonat, zakochany w winie, od roku prowadzi własną winnicę. Ekscytuje go fakt, że Polska jest na początku drogi na szlaku winnym i chciałby tym szlakiem podążać, eksplorować oraz go tworzyć.

Temat: Polskie winiarstwo  – gdzie jesteśmy, dokąd zmierzamy?

Ewelina Obrębska

Z wykształcenia ogrodnik i enolog. Od 4 lat manager Winnicy Gródek. Absolwentka Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie kierunek Ogrodnictwo – studia I stopnia, SSGW w Warszawie kierunek Ogrodnictwo – studia II stopnia, Enologii na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie – studia podyplomowe, Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle. W dalszym ciągu podnosi swoje kwalifikacje na Uniwersytecie Rolniczym na studiach magisterskich na kierunku Winogrodnictwo i Enologia. Swoje zainteresowania winiarstwem rozpoczęła od pasji do roślin, które były zawsze ważne w jej życiu. Dziś w swojej pracy łączy znajomość uprawy roślin z produkcją wina.

Temat: Jaki jest polski enoturysta??

Piotr Kamecki

Piotr Kamecki to żywa legenda branży winiarskiej. Jeden z najbardziej utytułowanych sommelierów w Polsce. Kilkukrotny finalista i kandydat na Mistrzostwach Polski, Europy i świata, wieloletni prezes zarządu Centrum Wina, współwłaściciel i prezes zarządu Wine Taste by Kamecki, partner w firmie Winkolekcja, dystrybutor Riedel – The Wine Glass Company. I w końcu pierwszy Polak na stanowisku Wiceprezydenta Międzynarodowego Stowarzyszenia Sommelierów – ASI – Association de la Sommellerie Internationale odpowiedzialny za Europę.

Stworzył Wine Taste by Kamecki – miejsce, w którym znaleźć można pełen wybór win i szampanów, z największą w Polsce kolekcją win z Bordeaux. To zarazem sklep, wine bar i showroom szkła Riedel. Można tu przyjść na indywidualne degustacje jak i spotkania.

Obecnie są otwarte trzy lokalizacje – w Warszawie, Gdańsku i oczywiście w Katowicach.

Temat: Winiarstwo w Polsce. Czy Riesling będzie naszą wizytówką?

Filip Hlavinka

Śpiewak operowy, miłośnik poznawania obcych krajów i ich mieszkańców, którego pasja rozmawiania z ludźmi doprowadziła do profesji przewodnika i pośrednika oryginalnej morawskiej kultury związanej bezpośrednio z uprawą winorośli. Ale przede wszystkim pasjonat wina, sommelier i specjalista morawskich win oryginalnej certyfikacji.

Temat: Winiarskie Morawy Południowe jako źródło inspiracji dla polskich winiarzy

Łukasz Ostrowski

Kiedyś antropolog kulturowy i wykładowca uniwersytecki. Od 2015 roku aktywnie działajacy w polskiej branży winiarskiej. Ukończył międzynarodowy kurs Wine & Spirits Education Trust level 3, należy do Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Od lat zajmuje się także pisaniem o winie – pracował m.in. dla najważniejszych tytułów branżowych w Polsce: pism Magazyn WINO i FERMENT oraz portalu WINICJATYWA.

Dotychczasowe doświadczenia zawodowe, obejmujące organizację lub współorganizację wydarzeń branżowych w kraju pozwoliły mu dobrze zrozumieć specyfikę rynku wina w Polsce. Na co dzień pracuje w międzynarodowej korporacji. Antropologiem pozostał, bo z tego się nie rezygnuje.

Temat: Vitis vinifera czy hybrydy? O co chodzi w tym sporze?

Sławomir Sochaj

Dziennikarz winiarski związany przez lata z Fermentem i Winicjatywą.

Dziś rozwija własny projekt medialny, który zadebiutuje w połowie tego roku. Sędzia polskich i międzynarodowych konkursów winiarskich.

Certyfikowany edukator Wines of Portugal oraz Spanish Wine Specialist.

Pisze o winie i jego związkach z jedzeniem, kulturą i ekonomią od ponad 10 lat.

Temat: Oznaczenia geograficzne – dlaczego pomogą w promocji polskiego wina za granicą?

Katarzyna Solańska

Absolwentka jednej z najlepszych szkół edukujących w zakresie wina Wine and Spirit Education Trust w Londynie, gdzie zdobyła kompetencje potwierdzone certyfikatami WSET in Wine – poziom 3, WSET in Spirits – poziom 1 i jako jedyna w Polsce WSET in Sake.

Ukończyła również specjalistyczne, certyfikowane kursy związane z winami portugalskimi oraz kalifornijskimi. Jest także absolwentką Wine Scholar Guild (French Wine Scholar). Jurorka w międzynarodowych konkursach winiarskich (m.in. w Międzynarodowym Konkursie Win GALICJA VITIS, Konkursie Polskich Win i Cydrów ENOEXPO, Konkursie Win Polskich WINOPL, Międzynarodowym Konkursie „Portugieser Du Monde”, Międzynarodowym Konkursie WINELOVERS i wielu innych). Prezeska największego w Polsce stowarzyszenia zrzeszającego kobiety wina – Stowarzyszenia Kobiety i Wino. Wykładowczyni w najstarszej w Polsce Szkole Sommelierów. Autorka wielu artykułów i materiałów prasowych. Tworzy markę K8K.pl. Blogerka, która prowadzi bloga winno-kulinarnego, na którym można znaleźć niebanalne przepisy, podaną w przystępny sposób wiedzę o winie, opisy etykiet, relacje z podróży oraz recenzje restauracji. Prowadzi również kanał na YouTube związany z winem i kulinariami. Z wykształcenia biolog i dietetyk.

Temat: Kobieta i wino

Agenda

11:00

Oficjalne rozpoczęcie NOE Festiwalu

12:00

Grzegorz Kulawik

Polskie winiarstwo  – gdzie jesteśmy, dokąd zmierzamy?
13:00

Ewelina Obrębska

Jaki jest polski enoturysta?
14:00

Piotr Kamecki

Winiarstwo w Polsce. Czy Riesling będzie naszą wizytówką?
15:00

Filip Hlavinka

Winiarskie Morawy Południowe jako źródło inspiracji dla polskich winiarzy

16:00

Łukasz Ostrowski

Vitis vinifera czy hybrydy? O co chodzi w tym sporze?

17:00

Sławomir Sochaj

Oznaczenia geograficzne – dlaczego pomogą w promocji polskiego wina za granicą

18:00

Katarzyna Solańska

„Kobieta i wino”

18:00

Kolacja degustacyjna z winami regionalnymi

Restauracja Prodiż
21:00

Zakończenie NOE Festiwalu