prelegenci 2023

Ania Pławecka

Enotecaria w „Wino i włoskie zaułki” (specjalistyczny sklep z winem). Pomysłodawczyni i założycielka projektu Włoskie zaułki, którego celem jest tworzenie miejsca spotkań z winem i włoską kulturą w tle. Italianistka, Absolwentka kursów WSET oraz Członek Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Miłością do wina i Włoch zapałała wile lat temu, podczas pierwszej podróży do słonecznej Italii. Stara się śledzić najnowsze trendy we włoskim winiarstwie, uczestnicząc w wydarzeniach związanych z Mondo del Vino Italiano w różnych regionach Włoch. Dzięki nawiązanym przyjaźniom z lokalnymi winiarzami ma okazję obcować z coraz to nowymi odsłonami i rożnymi interpretacjami win niedostępnych na polskim rynku, a przede wszystkim poznawać niesamowite historie ich twórców. Jest fanką powrotu do korzeni, szczepy endemiczne i ich nowe odkrycia są dla niej niekończącą się przygodą i nieustającym wyzwaniem. Jako ItaloWinoFilka zabiera w podróż po włoskich zaułkach prowadząc degustacje i pogadanki o winie oraz organizując butikowe podróże szlakami winnymi poprzez regiony winiarskie Włoch. Próbuje zaszczepić wśród lokalnej śląskiej społeczności tradycję spotkań towarzyskich przy winie i zaprasza na tzw. Włoskie Aperitivo, podczas którego snuje Winne Opowieści. Proponuje zupełnie niestandardowe wine pairingi: Vino – Cinema / Vino – Musica / Vino – Letteratura / Vino – Pittura.

Temat:  Włochy mniej znane: przegląd włoskich szczepów endemicznych

Przemek Błaszczyk

Reprezentant nowej fali polskich kucharzy. Wychowany przez Kurta Schellera, gromadził doświadczenie i rozwijał się podczas podróży po europie. Jest kulinarnym kosmopolitą, rozmiłowanym w tradycji i lokalnych produktach. Finalista drugiej edycji programu „Top Chef” Polska oraz zwycięstwa w jednym z odcinków staż w hiszpańskiej restauracji Arzak. Przez ostatnie 9 lat Przemek był szefem kuchni autorskiego Mańana Bistro & Wine Bar, gdzie odpowiedzialny był także za selekcję win. Jego zamiłowanie do wina zostało dostrzeżone przez jury Magazynu Wino, które przyznało w 2017 roku tytuł Grand Prix dla najlepszego winebaru. Ponadto jest patronem kuchni w Cooler Food w Katowicach oraz dobrym duchem Sezo’novo, letniego konceptu gastronomicznego w katowickim parku, który współtworzy wraz z dwójką przyjaciół. Sukces letniego projektu przekuli także w całoroczny restobar w centrum Katowic o nazwie 'novo, który zawiesili z powodu pandemii. Od dwóch lat spełnia się również w niecodziennym kolektywie Ogień w Pogorzanach, gdzie idea wymusza używanie jedynie lokalnych produktów i tradycyjnych metod obróbki używając tylko i wyłącznie żywego ognia. Od 2020 roku jest gotuje również dla Miele Polska.

Temat: Kuchnia, a wina europejskie

Maciej Katarzyński

Winem zaraził się w 1990 roku, pracując w jednym z największych hoteli w Poznaniu. Tam też ukończył profesjonalny kurs sommelierski ukoronowany wręczeniem międzynarodowego certyfikatu. Wkrótce został członkiem zawiązującego się właśnie Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Wino stało się szybko esencją jego życia. Zaczął współpracować z firmami importującymi wino w Polsce. Sprzedawał, degustował, opowiadał o nim, prowadził warsztaty, uczył, szkolił, sędziował na konkursach (Polagra, Zielona Góra) i pisa o nim w różnych periodykach. Dzięki tej pasji zwiedził szlakiem wina wiele ciekawych regionów winiarskich Europy. Jedną z najważniejszych jego winnych przygód była wizyta w Andaluzji, gdzie nauczył się sztuki serwowania sherry – został VENENCIADOREM. Jest jedynym certyfikowanym venenciadorem w Polsce i posiada certyfikat Consejo Regulador Jerez. Wino to jego pasja i praca!

Temat: ABC wina – cztery filary

Tomasz Prange-Barczyński

Krytyk winiarski; dziennikarz. Redaktor naczelny periodyku „Ferment. Pismo o winie” i autor portalu „Winicjatywa.pl”. Współzałożyciel i redaktor naczelny „Magazynu Wino” (2006-2018). Zajmuje się profesjonalnie winem od 1998 r. Prowadzi cotygodniową audycję „Ferment” o tematyce winiarskiej w Radio 357 (od 2021). Wcześniej był autorem ponad 500 audycji „Pin do wina”w Radio PIN (2003-2014). Wybrane felietony zostały wydane w formie audiobooka „Wiadomość w butelce” (IVV Media, 2013).
Autor książki „Europa na winnych szlakach” (Pascal, 2019), która sprzedała się w wielotysięcznym nakładzie i zyskała mnóstwo pochlebnych recenzji zdobywając też „Nagrodę Magellana” za najlepszy przewodnik kulinarny oraz srebrny medal konkursu „Book of the Year 2019” portalu spirits.com.pl. Drugi tom nosi tytuł „Świat na winnych szlakach” (Pascal, 2020). Z Wojciechem Bońkowskim napisał „Włochy. Przewodnik po winach, regionach, odmianach” (Ferment, 2022). Jego teksty znalazły się także w antologii felietonów „Słowa o winie” (Ferment, 2022).
Autor pierwszego w Polsce podręcznika dla sommelierów, „Zawód: sommelier” (Magazyn Wino, 2007) i przewodnika „Wina Portugalii” (Magazyn Wino, 2017).
Pisał o winie do “Playboya”, “Newsweeka”, “Wprost”, „Kuchni”, „Ust”, “Voyage”, “Marie Claire”, “Werandy” i „Kontynentów”.
Jest tłumaczem i konsultantem książek o tematyce winiarskiej i alkoholowej.
W 1998 r. wyreżyserował swój pierwszy film dokumentalny poświęcony winu, „24 godziny: operacja Beaujolais” (Canal+ Polska). Współtworzył seriale dokumantalne „Wino: instrukcja obsługi” (Kuchnia+, 2009) i „Kalifornia w butelce” (Kuchnia+, 2010), w których wystąpił też jako prowadzący.
Jest sędzią w międzynarodowych konkursach winiarskich, m.in. Concours Mondial de Bruxelles, Mundus Vini, Best of Riesling, Vinitaly, Hungarian National Wine Contest, Pannonhalmi Bormustra, International Wine Contest Bucharest oraz Mistrzostw Polski Sommelierów i konkursu polskich win Polskie Korki.
W 2022 roku otrzymał certyfikat Niemieckiego Instytutu Wina – German Wine Academy Educator. W 2019 r. otrzymał w berlińskim Bundestagu tytuł „Riesling Fellow”, który Niemiecki Instytut Wina przyznał za zasługi w promocji rieslinga dotychczas zaledwie 29 osobom na całym świecie. Laureat nagrody „Zlata Penkala” (złote pióro) Chorwackiej Organizacji Turystycznej (2011).

Temat: Riesling & Co.

Ewelina Obrębska

Z wykształcenia ogrodnik i enolog. Od 3 lat manager Winnicy Gródek. Absolwentka Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie kierunek Ogrodnictwo – studia  I stopnia, SSGW w Warszawie kierunek Ogrodnictwo – studia II stopnia, Enologii na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie – studia podyplomowe, Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle. W dalszym ciągu podnosi swoje kwalifikacje na Uniwersytecie Rolniczym na studiach magisterskich na kierunku Winogrodnictwo i Enologia. Swoje zainteresowania winiarstwem rozpoczęła od pasji do roślin, które były zawsze ważne w jej życiu. Dziś w swojej pracy łączy znajomość uprawy roślin z produkcją wina.

Temat: Czy Polska to taki (nie)winny kraj?

12:00

Ania Pławecka

Włochy mniej znane: przegląd włoskich szczepów endemicznych.

13:00

Przemek Błaszczyk

Kuchnia, a wina europejskie     

14:00

Maciej Katarzyński

ABC wina – cztery filary

15:00

Tomasz Prange-Barczyński

Riesling & Co.   

16:00

Ewelina Obrębska

Czy Polska to taki (nie)winny kraj?