To przedsięwzięcie promujące kulturę wina. Celem, który stawiamy na pierwszym miejscu, jest edukacja. Wino towarzyszy człowiekowi od ponad 7 tysięcy lat. Już Ludwik Pasteur stwierdził, że to „najbardziej higieniczny napój świata”.
NOE Festiwal ma misję przybliżania wina szerokim rzeszom konsumentów. Wino wymaga przygotowania, umiejętności cieszenia się nim w pełni, zaczynając od barwy, poprzez bogactwo aromatów, a kończąc na niuansach smakowych. Podczas Festiwalu oprócz okazji do poznania całej palety win z różnych zakątków świata, każdy będzie mógł uczestniczyć w otwartych panelach, które przybliżą zasady degustacji, łączenia wina z jedzeniem, czy oceny jakości tego trunku, tak, by umiejętnie i świadomie czerpać radość z jego walorów.
Gościem specjalnym I NOE Festiwal była Gruzja – kraj, który uważany jest za kolebkę winiarstwa. To właśnie tam, na stokach Kaukazu pierwszy znany nam winogrodnik – biblijny Noe – miał uprawiać winorośl. Noe jako symboliczny prekursor winiarstwa stał się dla nas inspiracją do promowania kultury wina oraz jego walorów. Honorowy patronat I Festiwalu objęła ambasada Gruzji w Polsce. Oprócz wina była też muzyka i kuchnia gruzińska, oraz prezentacja wznoszenia słynnych toastów, bo „dobre wino rozgrzewa serce i otwiera duszę”!
W każdej kolejnej edycji gościem specjalnym NOE Festiwalu jest inny kraj winiarski.
NOE Festiwal ma więc charakter kulturalno-poznawczy, jego ideą jest również dobra wspólna zabawa, która mu towarzyszy. To pierwszy taki Festiwal Wina w kraju. Zapraszamy dystrybutorów i producentów wina, w tym winiarzy polskich, do promocji kultury tego szlachetnego napoju.